تست PCR کرونا چیست؟۱ min read

توسط : hoseynpoor تاریخ انتشار : ۵ آذر ۱۳۹۹ دسته بندی : وبلاگ

اگر اخبار کرونا را دنبال کنیم، حتما اسم تست PRC را می شنویم. تست PRC یک تست تشخیصی برای بیماری کرونا است. شاید برای خیلی ها این سوال پیش آید تست PCR کرونا چیست؟ چگونه انجام می شود؟ آیا موثر است؟ چه انواعی دارد؟ در ادامه به توضیح آنها خواهیم پرداخت.

انواع تست های کرونا؛ تست PCR کرونا چیست؟

به طور کلی برای کرونا دو تست تشخیص اصلی وجود دارد. تست تشخیص عفونی و تست آنتی بادی

۱٫    تست تشخیص عفونی (PCR)

این تست اصلی ترین تست تشخیص کرونا است که شاید بیشتر به گوشمان خورده باشد. این تست همان تستی است که معمولا همه با عبارت “یک سیخ توی بینی آدم می کنند ” توصیفش می کنند.

تست PCR کرونا چیست

این تست چه چیزی را نشان می دهد؟ این تست در واقع وجود ویروس فعال در بدن را نشان می­دهد. خب اگر تست مثبت بود، یعنی یک ویروس فعال در بدن شما وجود دارد. یعنی ناقل هستید. پس شما باید مراحل قرنطینه را انجام دهید.  تست تشخیص عفونی خودش به دو روش انجام می ­شود: تست PCR که مواد ژنتیکی ویروس را بررسی می کند و تست آنتی ژن که پروتئین­ های خاص روی سطح ویروس را تعیین می ­کند.

۲٫    تست آنتی بادی

این تست کمتر برایمان آشنا است. تست سرولوژی یا آنتی بادی کرونا به دنبال پادتن ­هایی می­ گردد که توسط سیستم ایمنی در واکنش به عامل تهدیدآمیز، مانند نوع خاصی از ویروس، تولید می­ شود. یعنی چه؟ در تست قبل به دنبال ویروس بودیم. در این تست می گوییم اگر ویروسی باشد باید پادتن متناسب با آن نیز در بدن باشد. پس به جای گشتن دنبال ویروس دنبال پادتن می گردیم. آنتی بادی به دفع عفونت کمک می­ کند، چند روز یا چند هفته بعد از بروز عفونت ساخته می­ شود و تا چند هفته بعد از بهبود در بدن باقی می­ ماند. به همین دلیل، نباید از تست آنتی بادی برای تشخیص عفونت فعال ویروس کرونا استفاده کرد. یعنی چه؟ یعنی ممکن است شما بیمار شده باشید. سپس درمان شده و الان خوب هستید. اما تست شما مثبت باشد. یعنی تست مثبت نشان نمی دهد الان بیمار هستید یا نه؟ شاید دو هفته قبل بیمار شده باشید.  البته محققان در حال حاضر نمی ­دانند حضور آنتی بادی به معنی مصونیت بدن در برابر ویروس کرونا در آینده است یا خیر.

منبع: درمانکده

مقایسه انواع تست کرونا؛ تست PCR کرونا چیست؟

تا الان سه نوع تست برای تشخیص کرونا معرفی شد. بیایید آنها را از نظر روش نمونه گیری و مدت زمان لازم برای تشخیص نتیجه مقایسه کنیم:

PCR

آنتی ژن

آنتی بادی

 

تست تشخیصی، وایرال، تست مولکولی، تست NAAT، تست PCR، واکنش زنجیره ای پلیمرازتست تشخیص سریعسرولوژی،آزمایش پادتن، آزمایش خون، آزمایش igg، آزمایش CRP

نام های دیگر

مخاط حلق یا بینی (اکثر تست­ ها)

بزاق (تعداد کمی از تست ­ها)

مخاط حلق یا بینیگرفتن خون یا سوزن زدن انگشت

روش نمونه گیری

(در برخی مناطق) چند روز تا چند هفتهیک ساعت یا کم­تر(در برخی مناطق) چند روز یا ۱ الی ۳ روز

چقدر طول می کشد تا نتایج دریافت شود؟

معمولا میزان دقت و صحت این تست بالاست و  نیاز به تکرار ندارد.معمولا میزان صحت نتایج مثبت بالاست اما لازم است نتایج منفی را با تست تشخیصی دیگر مورد تایید قرار داد.گاهی  لازم است برای رسیدن به نتیجه­ ی دقیق این تست دوباره انجام شود.

آیا به همراه آن باید تست دیگری انجام دهیم؟

عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می ­دهد.عفونت فعال در اثر ویروس کرونا را تشخیص می­ دهد.اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، این تست آن را نشان می­ دهد.

با این تست چه چیزی مشخص می شود؟

اگر قبلا به ویروس کرونا مبتلا شده باشید، با این تست مشخص نمی­ شود.احتمال عدم ابتلا به ویروس کرونا را با قطعیت نشان نمی­ دهد. احتمال این­که تست آنتی ژن عفونت فعال را نشان ندهد در مقایسه با تست تشخیصی بیشتر است. اگر جواب تست آنتی ژن منفی باشد اما علائم کووید-۱۹ را داشته باشید، پزشک تست تشخیص عفونی را پیشنهاد می­ کند.ابتلا یا عدم ابتلا به ویروس کرونا در لحظه ی گرفتن آزمایش را نشان نمی­ دهد.

این تست چه چیزی را مشخص نمی کند؟

 روش PCR چیست؟

جدول بالا نشان می دهد که تست PCR برتری لازم را دارد و شاید همین هم دلیل استقبال بالا از آن است. اما روند انجام آن به چه صورت است :

  1. پزشک تست کووید-۱۹ را تجویز می­کند.
  2. پزشک از یک گوش پاک کن استریل­ شده برای گرفتن نمونه مخاط از حلق یا بینی استفاده می­ کند.
  3. پزشک گوش پاک کن را در ظرف استری ل­شده می­ گذارد و در آن را برای ارسال به آزمایشگاه محکم می­ کند.
  4. گوش کن باید طی این مرحله تحت دمای خاص نگهداری شود تا ویروس زنده بماند و تست دقیق باشد. نمونه باید ظرف ۷۲ ساعت به آزمایشگاه برسد.
  5. تکنیسین آزمایشگاه مواد شیمیایی را با گوش پاک کن مخلوط می­ کند تا مواد ژنتیکی هرگونه ویروس که ممکن است روی گوش پاک کن باشد، خارج شود.
  6. تکنیسین آزمایشگاه به­ منظور رهبری چند چرخه ­ی کنترل­ شده­ ی گرمایشی و سرمایشی از مواد شیمیایی ویژه، به نام پرایمر و پروب­ها، و ماشین پیشرفته استفاده می ­کند تا RNA ویروس را به DNA تبدیل کند و بعد میلیون­ ها کپی از DNA بسازد.
  7. بعد از پیوند DNA با پروب­های خاص، نوع ویژه­ای از نور تولید می­ شود که توسط ماشین مشاهده می­ شود و تست نتیجه­ ی مثبت ابتلا به SARS-CoV-2، ویروسی که باعث بروز بیماری کووید-۱۹ می­ شود، را نشان می ­دهد

PCR چگونه انجام می شود؟

همه اطلاعات لازم از کارشناس مربوطه را دریافت کنید. در مکان تست گیری فاصله اجتماعی را رعایت نمایید و تا هنگام گرفتن تست ماسک بزنید.

 کارشناس معمولا لباس، شیلد و ماسک محافظتی می پوشد و نمونه را از بزاق یا مایعات تنفسی شما جمع آوری می کند.

تست PRC ساده و مشابه تست آنفلوانزا است. یکی از اعضای تیم آزمایشگاه، نمونه را از بزاق یا مایعات عمق بینی و پشت حلق شما با یک سوآب برمی دارد. این کار کمی باعث احساس ناراحتی می شود ولی تنها چند ثانیه طول می کشد. سپس، نمونه ها طبق دستورالعمل بسته بندی شده و برای آنالیز به آزمایشگاه فرستاده می شود.

تست PCR کرونا چیست

آزمایشگاه این نمونه ها را از نظر حضور کروناویروس جدید (SARS_CoV-2) که باعث کووید-۱۹ می شود، بررسی می کند. نتایج توسط پزشک یا آزمایشگاه اطلاع داده خواهد شد.

کجا تست کرونا بدهم؟

در بسیاری از موارد، تست کووید-۱۹ باید توسط پزشک درخواست شود. پزشک ممکن است شما را تست کرده یا شما را به یک مرکز تست گیری ایجاد شده در شهرتان بفرستد.

مطالب مرتبط