مدیریت ریسک چیست؟۱ min read

توسط : hoseynpoor تاریخ انتشار : ۲۳ مهر ۱۳۹۹ دسته بندی : مدیریت ریسک

چگونه از جان و مال افراد حمایت کنیم؟

دانشمندان همیشه گفته اند هر چیز سنگینی در ذهن آدم نمی ماند. مدیریت ریسک شاید واژه ای سنگین یا خیلی کلی باشد. شاید که نه حتما هست. البته این پیچیدگی بی دلیل نیست. چرا که امری علمی، فنی و دقیق بوده و طیف وسیعی از موضوعات را شامل می شود (حتما بخوانید مدیریت ریسک؛ تعریف علمی). شاید اگر از هر کسی بپرسیم مدیریت ریسک یعنی چه؟ فورا بگوید کنترل خطر. منظور ما از کلی بودن تعریف عملی است. اگر از همان افراد بپرسیم در عمل برای مدیریت ریسک باید چه کنیم؟ به ندرت پاسخ روشنی خواهند داد. در ساده ترین حالت مدیریت ریسک یعنی

انجام هر عملی برای حمایت در برابر آسیب های جانی و جلوگیری از ضررهای مالی. یعنی کاری کنیم که جان افراد حفظ شود و سرمایه آنها تلف نشود.

پس وقتی شما قبل از سفر یک جعبه ی کمک های اولیه در صندوق عقب ماشین می گذارید، در واقع مدیریت ریسک می کنید. این دسته اقدامات، اولیه و سطح پایین هستند. مثلا اگر خدایی نکرده شما تصادف کنید، کمک های اولیه به شما کمک می کنند جلوی خونریزی را بگیرید. ولی بعدا حتما نیاز به مراجعه ی به بیمارستان دارید. خب فرضاً خدایی نکرده ۳ نفر در خودروی شما دچار آسیب شوند. شما برای بستری و رسیدگی به آنها باید هزینه ی درمان را بدهید. آیا برای این هزینه ها هم برنامه ای دارید؟ اصلا آسیب جانی به کنار. فرضاً فقط خودروی شما آسیب دیده است. آیا برای هزینه های تعمیر آن برنامه ای دارید؟ (حتما بخوانید خودرو؛ کالای مصرفی یا سرمایه)این می شود مدیریت ریسک در سطح بالاتر. به نظر شما بهترین راه حل برای این سطح چیست؟

بیمه خودرو - تصادف شدید بنز

منبع: فردا

خب اصلا تصادف هیچی. فرض کنیم در یک اتفاق خیلی ساده، سیم برق اتصالی کرد، جرقه ای روی فرش افتاد، فرش آتش گرفت، سوخت و بقیه ی چیزها را هم با خودش سوزاند. آیا برنامه ای برای رفع خسارات وارده دارید؟ راه حل چیست؟ (حتما بخوانید کابوس واقعی؛ آتشسوزی پلاسکو)   

بیمه

بیمه یک برنامه ریزی برای مدیریت ریسک است. به همین خاطر است که صنعت بیمه جایگاه مهمی در آن دارد و گاهاً می توان مدیریت ریسک را در بیمه خلاصه کرد.بیمه راه حلی سطح بالا برای این منظور است. اقدامات اولیه معمولا به منظور پیشگیری یا واکنش های ابتدایی به وقوع حوادث انجام می شوند. اما بیمه یک راه حل برای بعد از وقوع حادثه است. زمانی که دیگر کاری از خود شخص بر نمی آید و آسیب های جانی یا ضررهای مالی و هزینه ها بروز می کنند. این حادثه ممکن است آتشسوزی منزل یا محل کار، تصادف خودرو، بیماری، خدمات پزشکی مثل آزمایش، سرقت وسایل در سفر، فاسد شدن بار هنگام باربری یا انواع دیگه ای باشد. بیمه می تواند به همه ی این حوادث پاسخ دهد. بر مبنای تنوع حوادث انواع بیمه در نظر گرفته شده است. مثلا بیمه باربری، بیمه اتومبیل، بیمه درمان و … .

حتما بخوانید: بیمه بد است یا خوب؟ برای ما چه سودی دارد؟

نتیجه گیری

در این نوشته درباره مدیریت ریسک و انواع آن صحبت کردیم. معنای نظری و عملی آن را بیان کرده و با مثال هایی نحوه انجام آن را ذکر کردیم. گفتیم در این زمینه دو دسته اقدامات انجام می شود. بیمه را معرفی و به اهمیت آن اشاره کردیم. نوشته های بعدی به تشریح بیمه خواهند پرداخت.

مطالب مرتبط

بیمه درمان
هزینه های بالای بهداشت و درمان؛ مشکلات و راه حل ها
images (9)
یک عمر آرامش و امنیت خاطر
پلاسکو آتشسوزی
کابوسی واقعی؛ آتشسوزی پلاسکو!